Skip to content

926/927 Orchard Terr

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$258,917
Last Sale Date
May 26, 2010

Property Information

Block240
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
44%
Improvement Value:$71,000
56%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,910+2.2%
2024$8,714-1.0%
2023$8,804+0.5%
2022$8,758+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$258,917

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5817, Page 992NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/3/2010

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5590, Page 892Recorded6/29/2006

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 4958, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1928