Skip to content

214 W Gibbons St

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 1, 2008

Property Information

Block310
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
48%
Improvement Value:$60,900
52%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,242+2.2%
2024$8,061-1.0%
2023$8,144+0.5%
2022$8,101+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 5699, Page 761NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/6/2008

Property Built

Built

Year Built: 1923