Skip to content

111 Yale Terr

Linden, NJ 07036

Built 1939

Last Sale Price
$355,900
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block273
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
44%
Improvement Value:$89,400
56%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,160+2.2%
2024$10,915+2.0%
2023$10,701+0.5%
2022$10,644+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,900

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6378, Page 2138Recorded8/13/2020

Property Sale

SaleMulti
$41,600
DeedBook 3028, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1939