Skip to content

548 Garfield St

Linden, NJ 07036

Built 1952

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block27
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
53%
Improvement Value:$53,300
47%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+2.2%
2024$7,779-1.0%
2023$7,859+0.5%
2022$7,817+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 6304, Page 621Recorded1/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 5827, Page 11NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/28/2010

Property Built

Built

Year Built: 1952