Skip to content

224 W Gibbons St

Linden, NJ 07036

Built 1933

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block310
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
45%
Improvement Value:$63,400
55%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150+2.2%
2024$7,972-1.0%
2023$8,054+0.5%
2022$8,011+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6498, Page 337Recorded2/1/2023

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 3907, Page 108

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 3097, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1933