Skip to content

614 De Witt St

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$310,500
Last Sale Date
Aug 28, 2009

Property Information

Block313
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
41%
Improvement Value:$79,100
59%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+2.2%
2024$9,223-1.0%
2023$9,319+0.5%
2022$9,269+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,500

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 5779, Page 163Recorded9/3/2009

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

Sq Ft934DeedBook 5309, Page 222Recorded8/14/2002

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 3420, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1943