Skip to content

609 W Curtis St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block313
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
47%
Improvement Value:$62,300
53%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+9.0%
2024$7,568-1.1%
2023$7,651+0.6%
2022$7,608+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938