Skip to content

430 De Witt St

Linden, NJ 07036

Built 1906

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block317
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,034
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
51%
Improvement Value:$48,300
49%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+2.2%
2024$6,795-1.0%
2023$6,866+0.5%
2022$6,829+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 6390, Page 2217Recorded11/18/2020

Property Sale

SaleMulti
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 6334, Page 2485Recorded8/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1906