Skip to content

719 W Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block320
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
39%
Improvement Value:$86,900
61%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,007+2.2%
2024$9,787-1.0%
2023$9,888+0.5%
2022$9,836+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 6544, Page 2297Recorded5/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 5508, Page 352Recorded6/9/2005

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 4555, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1958