Skip to content

818 W Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1951

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block345
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2A-B-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
37%
Improvement Value:$107,700
63%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,074+2.2%
2024$11,810+13.9%
2023$10,368+0.5%
2022$10,313+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 6465, Page 175NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/23/2022

Property Sale

SaleMulti
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 6122, Page 2033Recorded5/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 3128, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1951