Skip to content

2 Mc Kinley St

Linden, NJ 07036

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block33
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,095
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,200
45%
Improvement Value:$130,800
55%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,806+2.2%
2024$16,438-1.0%
2023$16,608+0.5%
2022$16,520+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft5,095DeedBook 6496, Page 2327NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded1/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956