Skip to content

627 De Witt St

Linden, NJ 07036

Built 1940

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Mar 8, 1993

Property Information

Block344
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
43%
Improvement Value:$72,900
57%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,744+2.3%
2024$8,547-1.1%
2023$8,638+0.6%
2022$8,590+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 3937, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1940