Skip to content

700 W Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1933

Last Sale Price
$46,500
Last Sale Date
Mar 2, 1982

Property Information

Block344
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
38%
Improvement Value:$85,400
62%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,683+2.2%
2024$9,471-1.0%
2023$9,569+0.5%
2022$9,518+19.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 3281, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1933