Skip to content

628 Laurita St

Linden, NJ 07036

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2024

Property Information

Block345
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1A-B-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
39%
Improvement Value:$108,200
61%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,454+2.2%
2024$12,181-1.0%
2023$12,307+0.5%
2022$12,241+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951