Skip to content

613 Miltonia St

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block345
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
43%
Improvement Value:$72,900
57%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,994+2.2%
2024$8,797-1.0%
2023$8,888+0.5%
2022$8,840+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$390,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 6499, Page 2897Recorded2/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$370,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 6425, Page 456Recorded8/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 5203, Page 239Recorded11/29/2001

Property Built

Built

Year Built: 1943