Skip to content

629 Miltonia St

Linden, NJ 07036

Built 1940

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Dec 13, 1976

Property Information

Block345
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
39%
Improvement Value:$78,300
61%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,022+2.2%
2024$8,824-1.0%
2023$8,916+0.5%
2022$8,868+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 3089, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1940