Skip to content

636 Laurita St

Linden, NJ 07036

Built 1951

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block345
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
38%
Improvement Value:$88,300
62%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,077+2.2%
2024$9,856+2.6%
2023$9,610+0.5%
2022$9,559+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 6269, Page 275Recorded6/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 5476, Page 518NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1951