Skip to content

616 Laurita St

Linden, NJ 07036

Built 1951

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block345
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
45%
Improvement Value:$64,600
55%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,220+2.2%
2024$8,040-1.0%
2023$8,123+0.5%
2022$8,080+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,438DeedBook 6375, Page 463Recorded7/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,438DeedBook 5887, Page 519NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/12/2011

Property Built

Built

Year Built: 1951