Skip to content

614 Inwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Nov 30, 2025

Property Information

Block366
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
42%
Improvement Value:$91,200
58%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+2.2%
2024$10,881-1.0%
2023$10,993+0.5%
2022$10,935+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000
Sq Ft1,318DeedBook 6606, Page 72Recorded1/2/2026

Property Sale

SaleMulti
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 6496, Page 2587Recorded1/13/2023

Property Sale

SaleMulti
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 6166, Page 728Recorded1/12/2017

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 3113, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1953