Skip to content

620 Inwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$271,500
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block366
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,769
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
48%
Improvement Value:$71,900
52%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,767+2.2%
2024$9,554-1.0%
2023$9,652+0.5%
2022$9,601+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$271,500

From:

To:

Sq Ft1,769DeedBook 6275, Page 2216Recorded7/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 5995, Page 960NU CodeFamily (1)Recorded3/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953