Skip to content

2407 Oldgrove Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 8, 2005

Property Information

Block407
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
41%
Improvement Value:$90,500
59%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,822+2.2%
2024$10,585-1.0%
2023$10,695+0.5%
2022$10,638+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5551, Page 948Recorded12/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1961