Skip to content

2215 Oldgrove Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block407
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,000
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,548+2.2%
2024$10,317-1.0%
2023$10,424+0.5%
2022$10,368+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5792, Page 846Recorded12/1/2009

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 3300, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1961