Skip to content

2309 Oldgrove Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 28, 2009

Property Information

Block407
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
41%
Improvement Value:$86,000
59%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,253+2.2%
2024$10,028-1.0%
2023$10,132+0.5%
2022$10,078+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5765, Page 446NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/1/2009

Property Built

Built

Year Built: 1961