Skip to content

755 Willick Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Jan 20, 1995

Property Information

Block409
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
42%
Improvement Value:$92,400
58%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,118+2.2%
2024$10,874-1.0%
2023$10,986+0.5%
2022$10,928+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$181,000
DeedBook 4203, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1961