Skip to content

707 Willick Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block409
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,242
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
36%
Improvement Value:$116,800
64%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,833-7.9%
2024$13,928-1.0%
2023$14,072+0.5%
2022$13,997+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft2,242DeedBook 6420, Page 481Recorded7/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 3987, Page 310

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 3132, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1961