Skip to content

115 Clinton St

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block441
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1A-SCB-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
41%
Improvement Value:$83,300
59%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+2.2%
2024$9,732-1.0%
2023$9,833+0.5%
2022$9,780+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 6177, Page 9NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953