Skip to content

106 Cranford Ave

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2005

Property Information

Block49
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
40%
Improvement Value:$61,500
60%
Total Assessment$102,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,208+2.2%
2024$7,050-1.0%
2023$7,123+0.5%
2022$7,085+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956