Skip to content

314 Hagel Ave

Linden, NJ 07036

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block4
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description4A-F-2G-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
30%
Improvement Value:$98,700
70%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+2.2%
2024$9,698-1.0%
2023$9,798+0.5%
2022$9,746+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 6460, Page 305Recorded4/19/2022

Property Sale

SaleMulti
$288,000

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 5930, Page 822Recorded11/26/2012

Property Sale

SaleMulti
$153,500
DeedBook 4669, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3485, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1920