Skip to content

2116 Caroline Ave

Linden, NJ 07036

Built 1929

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 12, 2009

Property Information

Block4
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
46%
Improvement Value:$51,400
54%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,709+2.2%
2024$6,562-1.0%
2023$6,629+0.5%
2022$6,594+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5795, Page 765Recorded12/17/2009

Property Sale

SaleMulti
$358,800

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5628, Page 733Recorded1/16/2007

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4440, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1929