Skip to content

929 Mack Place

Linden, NJ 07036

Built 1941
Vacant Land

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block500
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$11,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$788+2.3%
2024$770-1.0%
2023$778+0.5%
2022$774+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 6535, Page 2989NU CodeTitle correction (4)Recorded2/2/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$455,000
DeedBook 5566, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4575, Page 157

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 3883, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1941