Skip to content

1111 Clinton St

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$110,674
Last Sale Date
Dec 12, 2020

Property Information

Block527
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
39%
Improvement Value:$98,900
61%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,420+2.2%
2024$11,170-1.0%
2023$11,285+0.5%
2022$11,225+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,674

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 6394, Page 2429NU CodeDoubtful title (14)Recorded12/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 6036, Page 69NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/16/2014

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3587, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1956