Skip to content

130 Walter St

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 28, 1999

Property Information

Block573
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
37%
Improvement Value:$75,900
63%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,530+2.2%
2024$8,343-1.0%
2023$8,429+0.5%
2022$8,384+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1962