Skip to content

3215 Fedor Ave

Linden, NJ 07036

Built 1930

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jul 10, 2000

Property Information

Block573
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
33%
Improvement Value:$99,500
67%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+2.2%
2024$10,214-1.0%
2023$10,319+0.5%
2022$10,264+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1930