Skip to content

1119 Saddle Brook Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Price
$6,000
Last Sale Date
Feb 12, 1988

Property Information

Block25
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,600
59%
Improvement Value:$219,500
41%
Total Assessment$532,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$112-99.0%
2025$10,908+3.1%
2024$10,578+1.2%
2023$10,450-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 3542, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1962