Skip to content

1120 Sylvan Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block25
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,600
74%
Improvement Value:$113,300
26%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$90-99.0%
2025$8,772+3.1%
2024$8,507+1.2%
2023$8,404-24.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3305, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1962