Skip to content

1124 Sylvan Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1960

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Jun 15, 1992

Property Information

Block25
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,519
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,400
61%
Improvement Value:$198,100
39%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$108-99.0%
2025$10,547+3.1%
2024$10,228+1.2%
2023$10,105-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 3868, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1960