Skip to content

1115 Saddle Brook Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Date
Mar 29, 2063

Property Information

Block25
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,998
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,000
58%
Improvement Value:$225,400
42%
Total Assessment$539,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$113-99.0%
2025$11,058+3.1%
2024$10,723+1.2%
2023$10,594-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 6354, Page 2398NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962