Skip to content

820-26 St Marys Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1890
Apartment

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block341
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class0991
Description2SF 6A
Dwellings6
ZoningPSR1
Sq Footage4,648
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
32%
Improvement Value:$129,200
68%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,591+1.0%
2024$16,427+3.1%
2023$15,932+0.3%
2022$15,886+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 6559, Page 2395Recorded10/9/2024

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From: STEVENS, LARRY S

To: DEGOIAS, CARLOS

Sq Ft4,648DeedBook 5249, Page 340Recorded3/28/2002

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3528, Page 619

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 3156, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1890