Skip to content

836-38 St Marys Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1921

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block341
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPSR1
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
43%
Improvement Value:$64,100
57%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,893+1.0%
2024$9,796+3.1%
2023$9,500+0.3%
2022$9,473+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From: CARDONA, WILFRIDO & MARTHA P

To: REANO, MILAGRO & GONZALEZ,M

Sq Ft1,704DeedBook 6270, Page 372Recorded6/21/2018

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From: PELLEGRINO, MARIANNE

To: CARDONA, WILFRIDO & MARTHA P

Sq Ft1,704DeedBook 5466, Page 597NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1921