Skip to content

844-46 St Marys Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1961

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block341
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPSR1
Sq Footage1,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
37%
Improvement Value:$68,800
63%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535+1.0%
2024$9,441+3.1%
2023$9,156+0.3%
2022$9,130+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,012DeedBook 6414, Page 2194Recorded5/24/2021

Property Sale

SaleMulti
$170,000
Sq Ft1,012DeedBook 6364, Page 492Recorded3/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3332, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1961