Skip to content

1212 Mooney Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block179
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
48%
Improvement Value:$74,500
52%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,421+3.3%
2024$10,085+3.3%
2023$9,766+0.4%
2022$9,729+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925