Skip to content

705 Central Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1924

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 17, 1982

Property Information

Block179
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
40%
Improvement Value:$101,200
60%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,529+3.2%
2024$12,135+3.2%
2023$11,761+0.4%
2022$11,717+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3303, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1924