Skip to content

1172 Mooney Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$263,500
Last Sale Date
Nov 16, 2019

Property Information

Block179
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
48%
Improvement Value:$77,500
52%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,041+3.3%
2024$10,693+3.2%
2023$10,364+0.4%
2022$10,325+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$263,500
Sq Ft1,368DeedBook 6350, Page 981Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3396, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1920