Skip to content

1196 Mooney Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1935

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block179
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
50%
Improvement Value:$73,000
50%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,708+3.3%
2024$10,371+3.2%
2023$10,051+0.4%
2022$10,014+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,260DeedBook 6419, Page 2497Recorded7/1/2021

Property Sale

Sale
$223,500

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6039, Page 718Recorded1/9/2015

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 3524, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1935