Skip to content

1256 Broadway

Rahway, NJ 07065

Built 1948

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 3, 2012

Property Information

Block191
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
46%
Improvement Value:$72,400
54%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997+3.3%
2024$9,682+3.2%
2023$9,384+0.4%
2022$9,349+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5753, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1948