Skip to content

607 Union St

Rahway, NJ 07065

Built 1880

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block206
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
36%
Improvement Value:$95,500
64%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,019+3.3%
2024$10,672+3.2%
2023$10,343+0.4%
2022$10,304+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,076DeedBook 6521, Page 2740Recorded9/19/2023

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 6207, Page 421Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3725, Page 238

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3441, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1880