Skip to content

640 Harrison St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Mar 1, 2013

Property Information

Block206
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
45%
Improvement Value:$57,300
55%
Total Assessment$103,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+3.3%
2024$7,452+3.2%
2023$7,222+0.4%
2022$7,195+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5944, Page 673

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 3622, Page 84

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3441, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1950