Skip to content

625-29 Union St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block206
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
37%
Improvement Value:$102,000
63%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,981+3.2%
2024$11,604+3.2%
2023$11,247+0.4%
2022$11,205+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,002DeedBook 6462, Page 2170Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4606, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1950