Skip to content

527 Harrison St

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block218
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
44%
Improvement Value:$64,700
56%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,619+3.2%
2024$8,348+3.2%
2023$8,091+0.4%
2022$8,061+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5859, Page 257

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 5046, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1900