Skip to content

539 Harrison St

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block218
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
42%
Improvement Value:$72,200
58%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,286+3.3%
2024$8,994+3.2%
2023$8,717+0.4%
2022$8,684+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5385, Page 660

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5029, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1910